Vědci mapují prameny v okolí Liberce a hledají pamětníky
Liberec - Celkem 43 pramenů z česko-německého příhraničí zvolili vědci z Technické univerzity v Liberci, České zemědělské univerzity a Technische universität Dresden do užšího výběru pro účely svého Projektu prameny spojují krajiny a státy - environmentální vzdělávání a kooperace v regionu Liberec-Zittau. Zajímají je nejen souřadnice z míst, kde se prameny vyskytují, jejich botanické a zoologické charakteristiky nebo hydrochemické vlastnosti. Ve svém dalším „mapování“ svou pozornost soustřeďují na kulturně geografický výzkum. Ten zatím uskutečňují na českém území, v příštím roce se přesunou také do Německa. Ke spolupráci vyzývají také veřejnost.
„V průzkumu se zaměřujeme na historii zkoumaných pramenů, jejich využití lidmi v minulosti i současnosti, na jejich pojmenování před válkou i dnes a také na legendy, rituály a příběhy, které jsou s prameny spojené. Zjišťujeme také to, jestli se místní o své prameny zajímají a zda vůbec a také jak o prameny ve svém okolí pečují,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Kateřina Rudincová, expertka v oblasti kulturní geografie.
Mezi oblíbené a stále praktikované lidové zvyky patří jarní otevírání studánek, tedy symbolické vyčištění pramene po dlouhé zimě. K pramenům se také váží nejrůznější legendy. K nejznámějším z nich například patří ta spojená s pramenem sv. Zdislavy v Lemberku. V Dalimilově kronice najdeme zmínku o tom, jak Zdislava pomocí vody z pramene léčila kožní choroby, pomáhala navracet zrak nevidomým nebo pohyb chromým a jinak vážně nemocným. Lokálním tématům se ve tvorbě věnuje řada regionálních autorů, děj svých povídek situovala do Podještědí Karolína Světlá.
Kromě studia a vyhledávání zmínek v archivech a knihovnách se vědci se svými studenty dostávají také do terénu za starosty obcí v blízkosti vybraných pramenů. V srpnu a září navštívili několik obcí na Liberecku i v blízkosti hranic (Janův Důl, Hlavice, Lesnovek, Světlá pod Ještědem, Chrastava). Výborného přijetí a spolupráce se jim dostalo od starostů v Krompachu, Varnsdorfu a Osečné. Právě v katastru Osečné se nachází prameniště Ploučnice a k místu odkazuje jedna z povídek Karolíny Světlé. „Vypadá to, že náš projekt oslovené starosty spíše zaujal, byli sdílní, snažili se nám poskytnout co nejvíce informací popř. odkázat na další odborníky nebo místní, kteří by o pramenech mohli mít větší povědomí. Studenti si velmi pochvalovali přístup pana starosty Jiřího Hauzera Osečné, který jim poskytl spoustu informací,“ doplňuje Rudincová.
Vědci se obrací na veřejnost, pro jejich výzkum jsou cenné také konkrétní osobní či rodinné příběhy nebo současné zážitky. „Chceme se dozvědět o zdánlivě obyčejných zvyklostech a zážitcích, protože mapujeme interakci místních obyvatel s prameny v okolí. Pamatuje si váš dědeček, že zastavoval s koňmi u některého z pramenů? Chodíváte k některému prameni na pravidelný rodinný výlet? Prameny najdeme i v romantických místech a jsou s nimi spojené i osobní zážitky. I takové informace jsou pro náš výzkum velice cenné, ačkoliv někomu mohou připadat nedůležité. Podělte se o ně s námi,“ vyzývá Hynek Böhm, expert v oblasti interkulturního vzdělávání.
Vědci hledají především pamětníky. Chtějí získat co nejvíce informací k pramenům v oblasti mezi Libercem a Žitavou. Zájem mají především o fotografie, osobní příběhy, rodinné vzpomínky nebo místní pojmenování z minulosti. „Budeme potěšeni, pokud nám kdokoliv nahlásí i třeba zapomenutý pramen, o kterém nyní nevíme. Každého „objevitele“ a jeho tip na neznámý pramen, námět, fotografii nebo jinou informaci odměníme,“ doplňuje Jiří Šmída, vedoucí projektu z Technické univerzity v Liberci.
Pro nahlášení informací je připravena speciální online mapová aplikace na adrese http://prameny.tul.cz/mapa. Jejím prostřednictvím lze označit místo, zadat oficiální i neoficiální název, typ pramene, nahrát fotografii a připojit krátký příběh.
Kontakt pro novináře:
LENKA HANUŠOVÁ
PR MANAŽERKA projektu Prameny spojují
mobil: +420 733 592 249
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.