Die deutsch-tschechische Grenzregion ist ein reiches Quellgebiet

Výlet sedmý – studánka Frantina

Studánka s ženským jménem se ukrývá v lese. V letní sezoně je místo oblíbeným zastavením turistů. Můžete tu usednout na lavičku a zažít jedinečnost tichého místa, s unikátním přírodním bohatstvím, pokud tu tedy zrovna nepotkáte školní výpravu.

 Jak se tam dostanete?

Od parkoviště u chaty Ještědka dojdete po modré turistické značce na rozcestí poblíž Plání pod Ještědem a pokračujete až ke studánce (rozcestník Frantina). Ještě před několika lety byla studánka pouze obestavěna kameny, v současné době je pěkně obezděná a chráněná dřevěnou stříškou.

Proč je pramen zajímavý?

Právě sem situovala dějiště dalšího ze svých románů Karolína Světlá. Lesní studánku Frantina najdete v krásné přírodě, na jižním svahu Ještědského hřbetu, poblíž asfaltové silničky směřující k turistické chatě na Pláních pod Ještědem.

Je sice málo vydatná, ale pitná. Z posledního rozboru vody z května 2014 je zřejmé, že místní voda je bakteriologicky nezávadná, s velmi nízkým obsahem dusičnanů. Z tohoto pohledu studánka splňuje normu pro kojeneckou vodu. Bez obav můžete ochutnat vy i děti. Na zdraví!

 

DAS PROJEKT "QUELLEN VERBINDEN LANDSCHAFTEN UND STAATEN - UMWELTBILDUNG UND KOOPERATION IN DER REGION LIBEREC-ZITTAU" WURDE AUS MITTELN DER EUROPÄISCHEN UNION GEFÖRDERT.

© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden