Die deutsch-tschechische Grenzregion ist ein reiches Quellgebiet

Výlet šestý - Vackův pramen

Silný a krásný přírodní pramen „ukrytý“ v romantickém údolí. Vackův pramen najdete poblíž Světlé v Podještědí.

Jak se tam dostanete?
Na známém a hojně využívaném serveru Mapy.cz tento pramen nenajdete. Ale dostat se k němu zase tolik složité nebude. Dnes se sem do Rozstání obvykle jezdí na golfové hřiště. Pramen se nachází poblíž golfu, vy se vydejte směrem ke Slukovu statku. Pramen najdete jen pár desítek metrů od téhle památky jizerské lidové architektury. Statek je navíc známý jako U sedmi javorů, jak jej pojmenovala ve své stejnojmenné próze Karolína Světlá.

Proč je pramen zajímavý?
Pramen vás určitě mile překvapí. Voda pod tlakem vyvěrá z pískovcového podloží, což vyvolává víření písku a bublin vzduchu hned na několika místech. Podobné prameny nalezneme na mnoha dalších místech v této krajině, jihozápadně od Ještědského hřbetu. Geologické vrstvy jsou na tomto místě ukloněné a voda, která v nich stéká, vytváří tlak, pod kterým na různých místech vyvěrá až na povrch. Podobný Artézský pramen možná znáte, je to "pramen Ploučnice" nedaleko Osečné.

Cestou K Vackove Prameni
20170425 115753
20170425 115049
Vackuv Pramen
Video

DAS PROJEKT "QUELLEN VERBINDEN LANDSCHAFTEN UND STAATEN - UMWELTBILDUNG UND KOOPERATION IN DER REGION LIBEREC-ZITTAU" WURDE AUS MITTELN DER EUROPÄISCHEN UNION GEFÖRDERT.

© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden