Ve čtvrtek 29. listopadu organizujeme v Žitavě v reprezentativních prostorách historické radnice Závěrečnou konferenci našeho česko-německého projektu PRAMENY SPOJUJÍ | QUELLEN VERBINDEN. V hlavní části programu představíme, na čem tým vědců a studentů v projektu po tři roky pracoval. Jednotliví oboroví garanti vám představí výsledky své práce. Poprvé budeme také veřejně prezentovat Atlas pramenů. Buďte u toho! Máte-li zájem se zúčastnit, napište nám e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Od čtvrtka 11. do soboty 13. října pořádáme pro studenty a zájemce o prameny workshop v Seifhennersdorfu a Zittau. Připravujeme odborný program, ve kterém se zaměříme znovu nejen na přírodní prameny a jejich bližší výzkum, ale také se formou hry seznámíme s žitavskými městskými prameny a fontánami.
Po prázdninách máme první společnou schůzku všech partnerských univerzit v Zittau - v projektu Prameny spojují máme před sebou posledních 5 měsíců - pracujeme na Atlasu pramenů, připravujeme poslední workshop v říjnu v Seifhennersdorfu a Zittau Závěrečnou konferenci v listopadu také v Zittau.
Ve dnech 12. – 17. 8. pořádáme pro zájemce z řad studentů Letní školu.
Výzkumná část našeho projektu se blíží do svého cíle, v průběhu července nás čekají dokončovací práce, vyhodnocování dat, a intenzivně budeme připravovat atlasu pramenů.
Pořádáme workshop s názvem „Skrytý život pramenů“. Od 14. do 16. 6. se v Praze na České zemědělské univerzitě setkají vědci a jejich studenti. Dvoudenní program nabízí přednáškové bloky na odborná témata z oblasti botaniky, hydrochemie a hydrobiologie a zároveň si účastníci vyzkoušejí zpracování vzorků z terénních prací přímo v profesionálních laboratořích.
Jsme blíž létu a také zkouškovému období. Studenti budou odevzdávat své bakalářské a diplomové práce, které připravovali na vybraná témata v projektu Prameny spojují.
Jaro je tu a my vyrážíme na první letošní poradu v terénu. 20. března se liberecký a žitavský tým setká ve Sloupu v Čechách. Ve vulkanické oblasti navštívíme vybrané prameny a další místa v okolí, pod vedením geologa doc. Kamila Zagorszeka si ukážeme vliv geologie na chemismus pramenů. Baterky a čelovky bereme s sebou, neoprén tentokrát necháváme doma.
Studenti se pod vedením Mgr. Hynka Böhma, Ph.D. vydávají na humánně geografický výzkum do saského příhraničí, konkrétně do okolí Jonsdorfu.
28. února se budeme účastnit konference „Mokřady v příhraničí“, která se koná v Mezinárodním centru setkávání v Marienthalu. Za náš projekt Prameny spojují na akci vystoupí Matthias Kändler (IHI-Zittau), Adam Pátek a Jiří Šmída (oba TUL).
V německém příhraničí se aktuálně uskutečňuje náš humánně-geografický výzkum. Přímo v terénu hledají studenti geografie TUL místní obyvatele, ověřují názvy pramenů, znalost i místní legendy.
Prameny a náš výzkum představíme také prostřednictvím malé edukační výstavy, která bude k vidění na vybraných základních školách. Autorkou konceptu i obsahu bude naše didaktička Markéta Pacltová. Na vzdělávacím materiálu začíná pracovat, do škol se dostane na jaře.
V Žitavě pořádáme 30. 11. - 2. 12. workshop zaměřený na hydrochemii a způsoby měření a analýzy vody.
Jsme velice potěšeni, že projekt Prameny spojují můžeme prezentovat na těchto na odborných akcích:
- Konference Akademického koordinačního střediska v Euroregionu Nisa v Liberci 11. 10.
- 25. středoevropská geografická konference v Brně 12. - 13. 10.
- "2 dny s aplikovanou geografií" v Liberci 18. - 19. 10.
V Liberci se za účasti významných odborníků koná 22. kartografická konference (6. - 8. 9.). Při této příležitosti se v Severočeském muzeu v Liberci otevírá výstava „Staré mapy Jizerských hor“ pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.
V rámci projektu Prameny spojují organizujeme v Heřmanicích a Praze ve dnech 17. - 22. 9. Letní školu, na kterou se přihlásili také studenti z Kolumbie, Srbska, Izraele a Německa. Těšíme se na akci se zahraničními kolegy.
Náš projekt Prameny spojují se dostává do své poloviny a ačkoliv je léto, připravujeme několik významných odborných akcí, které se budou konat na podzim. Sledujte nás na Facebooku!
Intenzivně využíváme ročního období a největší práci soustřeďujeme do terénu. Cvičení ve vybraných lokalitách se účastní také naši studenti, kteří si mohou vyzkoušet prakticky základní měření a odborné činnosti související s mapováním pramenů.
Pořádáme workshop s názvem Země pramenů. Od 4. do 6. 4. se v Liberci setkají vědci a jejich studenti a budou se zabývat na geologií, humánní geografií a terénním mapováním.
Do posledního vydání ACC Journal editor vybral také článek popisující metodologii projektu Prameny spojují. Čtěte zde: http://acc-ern.tul.cz/images/journal/sbornik/ACC-Journal_1_2017.pdf
GIS Days
Známá a oblíbená akce Dny geografických informačních systémů (GIS Days) se letos konala od 14. do 16. listopadu v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Byli jste tam také? Jak to na místě vypadalo, si můžete připomenout z fotek: https://www.facebook.com/pg/gisdayliberec/photos/
Hledáme pamětníky a jejich příběhy
„Mapováním“ pramenů se v projektu Prameny spojují krajiny a státy zabývají také kulturní geografové. Ve svém výzkumu mají za sebou počáteční práci v terénu, tedy rozhovory se starosty míst, kde se prameny nacházejí. Informace budou hledat také v regionální literatuře, součástí výzkumu je také oslovení pamětníků a místních. Jak se takový výzkum dá uskutečnit? Více v rozhovoru s expertkou Kateřinou Rudincovou.
Od čtvrtka 20. října do soboty 22. října se znovu setká kompletní projektový tým na workshopu "Prameny ožívají" v Praze. Hostiteli jsou tentokrát kolegové z České zemědělské univerzity a připravují pro nás skvělý program.
Máme vybráno: do nejužšího a konečného výběru jsme zařadili 43 pramenů v oblasti mezi Libercem a Žitavou. Vybrané prameny tvoří základ našeho katalogu přírodních vodních zdrojů. Dále budeme pracovat na jejich podrobném popisu a v další fázi vědci připraví návrhy, jak prameny v budoucnu využít a chránit.
Je po prázdninách a nový akademický rok začíná. Jak říká týmový kolega Kamil Zágoršek: "Pedagogové mají to ohromné štěstí, že můžou slavit nový rok dvakrát do roka." Tak si to všichni užijme!
Kulturně-geografický průzkum stále běží. Celkově jsme oslovili 15 obcí, dosud jsme navštívili 10 z nich. Expertka Kateřina Rudincová má nyní před sebou náročný úkol - přepsat všechny rozhovory se starosty. Kdo to kdy zkoušel, uzná, jak je to náročné.
V pondělí 12. září se uskuteční tzv. Jahreskonferenz, tedy výroční konference přeshraničních projektů z Programu Cíl3/Ziel 3. V Novém Oldřichově nebudeme chybět a představíme první výsledky našeho projektu Prameny spojují krajiny a státy.
Kulturně geografický výzkum je v plném proudu. Naši studenti pilně navštěvují starosty vytipovaných obcí na Liberecku a získávají cenné informace o historii pramenů, jejich místním pojmenování nebo se doptávají na původní německé označení. Kromě toho hledají u místních další tipy na studánky a prameny v okolí obcí. Skvělého přijetí se dostalo studentům v Krompachu, Osečné nebo Varnsdorfu. Tamním starostům děkujeme. V září se dostaneme také do Německa.
Kolega Honza Hásek zpracovává archivní podklady k historickému mapování a daří se mu navazovat spolupráci s odbornými institucemi a archivy. Připravujeme video, brzy se dozvíte více. Sledujte nás na Facebooku!
Připravujeme online mapovou prezentaci, která ukáže, na čem v Pramenech pracujeme.
1. července sice začaly prázdniny, ale náš tým se sešel na workshopu v Praze – geografové učili jsme vědce z ostatních oborů zapojených do Pramenů používat GISové mapy.
Připravujeme se na další průzkum, tentokrát humanitně-geografický. Budeme hledat příběhy míst, kde jsou prameny. Náš studentský tým brzy vyrazí do terénu za pamětníky a starosty.
Domluvili jsme se na spolupráci s Dominikem Rubášem, absolventem FP TUL a PřF UK, který se věnuje popularizaci přírodních věd, především geologie, geomorfologie a studánek.
První společný workshop
Celý tým se sešel na prvním společném workshopu v německém Lückendorfu, pracovali jsme v laboratořích i v terénu, nechybělo večerní grilování a příjemná atmosféra. Pražský tým si zakládá manufakturu na výrobu pastí zachycujících bentos.
Prameny v médiích
O našich aktivitách a celém projektu informoval na celostraně Liberecký deník.
Kontakt s veřejností
Prostřednictvím naší stránky na Facebooku získáváme zpětnou vazbu i zajímavé tipy na prameny. Děkujeme za slova chvály i podporu Janu Vlachovi a Pavlu Štochovi. Oba po zásluze odměňujeme naší plackou. Zachovejte nám přízeň.
Máme napilno. Nemine týden, abychom nebyli několik dní v terénu. Odběrů vzorků se zhostili naši studenti. Mrazáky a ledničky jsou plné lahviček vzorků.
Podařilo se. Máme 51 vzorků odebraných ve vytipovaných pramenech a odesíláme je k rozborům kolegům do laboratoří v IHI Zittau.
Setkáváme se na další projektové schůzce k výběru pramenů na základě rozborů.
První terénní akce aneb celý tým na odběru vzorků.
Dáváme o sobě vědět. Mezi médii zaujal náš projekt Prameny spojují ČTK, Sächsische Zeitung nebo Český rozhlas.
V Liberci organizujeme Warm-up meeting. Bylo to vůbec první veřejné představení projektu Prameny spojují.
Liberecký tým připravil první webové mapy.
Připravujeme web a spouštíme naši Facebookovou stránku.
Projekt Prameny spojují začíná. Stojíme na startovní čáře a před námi je opravdu hodně práce. Nezapomeňte nás sledovat.
Všechny tři partneři si sestavují své týmy – odborné a studentské.
Na společné projektové schůzce v Liberci plánujeme úvodní Warm-up meeting.
PROJEKT PRAMENY SPOJUJÍ KRAJINY A STÁTY
ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A KOOPERACE V REGIONU LIBEREC-ZITTAU BYL PODPOŘEN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE.
© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden