Česko-německé příhraničí je bohatou pramennou oblastí.

Výlet pátý - studánka Blažena

Dnes vám doporučujeme další výlet do Lužických hor. K prameni, který zásoboval pitnou vodou nedalekou obec Doubice. Jméno má po své dlouholeté opatrovnici, lesní dělnici paní Blaženě z Klubu českých turistů Krásná Lípa. Zveme vás na výlet k prameni Blažena.

Jak se tam dostanete?
Na pramen narazíte nedaleko hlavní silnice, která vede z Rybniště směrem na Doubici. Nachází se na jižním úpatí Širokého vrchu. Zaparkovat můžete u odbočky na lesní cestu (50.8790553N, 14.4915472E), odtud budete pěšky pokračovat asi 250 metrů po silnici směrem na Novou Doubici. Nezapomeňte na pravidla silničního provozu a jděte po pravé straně, zvláště, cestujete-li na výlet s dětmi.

Jaký je příběh tohoto pramene?
Studánka Blažena byla nově postavena Klubem českých turistů Krásná Lípa na sklonku 90. let minulého století z původní betonové jímky. Do 80. let sloužila jako zdroj pitné vody pro obyvatele obce Doubice. Studánka je v neustálé péči, dvakrát ročně se její kvalita kontroluje, aby se její návštěvníci mohli občerstvit dobrou a pitnou vodou. Studánku chrání dřevěný přístřešek, na místě najdete také dřevěné napajedlo. Přístup k němu vede po haťovém mostku.

Blaena 1
Blaena 2
Blaena

PROJEKT PRAMENY SPOJUJÍ KRAJINY A STÁTY
ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A KOOPERACE V REGIONU LIBEREC-ZITTAU BYL PODPOŘEN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE.

© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden