Česko-německé příhraničí je bohatou pramennou oblastí.

Výlet čtvrtý – Tři prameny říčky Křinice

Objevte tiché a romantické lesní zákoutí, ve kterém se spojuje voda z několika menších pramenů. Známé jsou jako Tři studánky nebo Tři prameny říčky Křinice.

Jak se tam dostanete?

Z obce Studánka se vydáte po modré turistické trase do Krásné Lípy, po tzv. Staré studánecké lesní cestě. Pokud přijedete autem, můžete případně zaparkovat u hlavní silnice mezi Krásnou Lípou a Studánkou (50.9061742N, 14.5508536E), odtud to máte k prameni asi 500 metrů po lesní cestě.

Ze studánky až do Severního moře

Původně se místo nazývalo Divoké prameny (Wilde Borne) a dnes se mu říká Tři studánky. Prameny byly slavnostně otevřené jako místo pro turisty 30. dubna 1990. Obnova trvala 5 let a zasloužili se o ni členové Klubu českých turistů z Krásné lípy. Dvě menší studánky občas vysychají, nad hlavním a zároveň nejvydatnějším pramenem je postavený dřevěný šestiboký altán s lavičkami. Najdete tu také nákres, kudy říčka protéká: Krásná Lípa, Krásný Buk, Dlouhý Důl, Kyjov. Asi 7 km tvoří její tok státní hranici s Německem. Dál říčka teče do Bad Schandau, kde se vlévá do Labe a své vody tedy odvádí do Severního moře. Celková délka toku Křinice měří 30 km a vytváří krásné hluboké údolí Českosaského Švýcarska.

Místo patří do správy Lesů ČR, o prameny Křinice se stará a pečuje od roku 1985 Klub českých turistů Krásná Lípa.

 

Krinice
Krinice 1
Krinice 2

PROJEKT PRAMENY SPOJUJÍ KRAJINY A STÁTY
ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A KOOPERACE V REGIONU LIBEREC-ZITTAU BYL PODPOŘEN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE.

© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden