Česko-německé příhraničí je bohatou pramennou oblastí.

Výlet třetí – „Skautská studánka“

skautska stud p

Nenáročnou procházkou může být výlet ke Skautkému prameni nedaleko liberecké Výšiny. Zvládnete to třeba po nedělním obědě. Okouzlí vás příjemná přírodní scenerie, odpočinout nebo schovat se před deštěm můžete u místního altánku. U studánky naleznete také několik šálků a vodu můžete ochutnat. Někteří Liberečané si kvalitu místní vody velice pochvalují a chodí si sem pro pravidelné zásoby.

Jak se tam dostanete? Trasa vede lesem od konečné tramvaje v Lidových sadech. Přijedete-li autem, můžete zaparkovat u ZOO. Vydáte se po žluté turistické značce k přístřešku pod Výšinou. Odsud můžete pokračovat dále po žluté kolem liberecké Výšině až ke studánce. Nebo můžete zvolit trasu po červené. Je to o malinko kratší, zato víc do kopce. Dojdete až ke Strážnímu buku a od něj po žluté je to už ke studánce jenom 200 metrů.

Jaký je příběh tohoto pramene? O vznik dnes už legendární studánky se zasloužil skautský vůdce Josef Chroust, přezdívaný Brouk. Na jaře roku 1968 sem doputoval se skupinkou ruprechtických chlapců, které připravoval pro svůj nový skautský oddíl. Chlapci byli po výstupu od Lesního koupaliště žízniví a chtěli se ze studánky napít. Ta však byla neudržovaná a polorozpadlá. Rozhodli se proto hned následující týden studánku vyčistit a opravit. Vyčistili pramen, obestavěli ho drobnou kamennou zídkou, na ni pak umístili dřevěnou stříšku pro ochranu pramínku před spadem okolních nečistot. Před studánku umístili dubový rošt, aby si každý, kdo půjde kolem mohl nabrat hrneček té křišťálově čisté vody. Vyvěračku opatřili trubkou a nad ni umístili reliéf skautské lilie, který Brouk odlil. Od té doby nese studánka jméno Skautská. I po zákazu skautské činnosti v roce 1970 byla studánka místem vzpomínek a ilegálních skautských setkání. Výjimečnost Skautské studánky stvrdily i první polistopadové skautské sliby mladých vůdců středisek Mustang a Šurean, které se zde uskutečnily 3. března 1990.

Studanka 2
Studanka 3
Studanka 4
Studanka 5
Studanka 6

PROJEKT PRAMENY SPOJUJÍ KRAJINY A STÁTY
ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A KOOPERACE V REGIONU LIBEREC-ZITTAU BYL PODPOŘEN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE.

© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden